Nowy program

Prowadzący
Jakub Szczęsny

Jakub Szczęsny jest jednym z niewielu polskich architektów funkcjonujących na styku budownictwa i działań artystycznych. Jego projekt, Dom Kereta, został włączony do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Postrzega architekturę nie jako budowanie obiektów kubaturowych, a jako fragment większej całości, w której polepszenie jakości życia ludzi wymaga synchronizacji przestrzeni i człowieka w oparciu o zrozumienie złożoności świata.

Polska dobrze zaprojektowana

Od przełomu 89 roku minęło już ponad ćwierć wieku. To dobry moment, żeby spojrzeć, w jaki sposób zmieniło się podejście do architektury i roli, którą powinna spełniać. Czy droga od "wczesnych Carringtonów" ze złotą armaturą w łazienkach z lat dziewięćdziesiątych do minimalistycznych form mieszkalnych jest naturalnym procesem?

"Proponowanie rozwiązań przestrzennych wymaga dobrego zrozumienia złożonego kontekstu miejsca i uwarunkowań wpływających na codzienność użytkowników." – Jakub Szczęsny

Obejrzyj zwiastun programu

Odkryj więcej

Odcinki

W każdą
niedzielę
o 1700
 • Odcinek 1
  Teatr działań wojennych

  Robić teatr jest zadaniem potwornie karkołomnym, zbudować – jeszcze trudniejszym. Opowiemy o perypetiach, kontekście, konkursach, ograniczeniach, wreszcie o samym teatrze.

 • Odcinek 2
  Jak osiedlają się Polacy?

  Jak zmieniło się mieszkanie w Stolicy? Od modernistycznej koncepcji formy otwartej i bloków mieszkalnych w zieleni po nowe, wielkoskalowe założenia na terenach po-kolejowych i po-przemysłowych.

 • Odcinek 3
  Kultura nade wszystko

  Kultura od podstaw. Opowiemy o losach idei krzewienia kultury w lokalnym kontekście miejskim, nieraz bardzo trudnym społecznie.

 • Odcinek 4
  Muzeum: co to takiego?

  Muzea, po co nam to? Muzea są jak lusterka, które mówią nam jacy naprawdę jesteśmy. Mówią nam to poprzez język sztuki – jak krakowski MOCAK, oraz język historii – jak koncentrujące się na temacie tożsamości Muzeum Polin w Warszawie i Muzeum Emigracji w Gdyni. W tym odcinku poznamy architekturę nowych muzeów i pokażemy, na ile wynika ona z tematyki i misji tych instytucji.

 • Odcinek 5
  Zabawy z wodą

  Kiedyś nad rzekami w polskich miastach tętniło życie. Industrializacja i socjalizm PRL-u doprowadziły do dewastacji ekologii i społeczeństwa. Dziś wracamy nad rzeki, a z nami zorganizowane życie miast i dobra architektura, dla której kontakt z wodą staje się punktem wyjścia do tworzenia nowych, wielofunkcyjnych przestrzeni, jak to się dzieje w wypadku Cricoteki w Krakowie, czy Bydgoskiej Przystani.

 • Odcinek 6
  Domy Architektów

  Jak wyglądają domy architektów, zaprojektowane przez nich na swój własny użytek? Oczywiście bardzo różnie, na pewno zdarzają się wśród nich pałacyki zbudowane z bizantyjskim przepychem. Jednak zadziwiająco często architekci stawiają na prostotę, a nawet na minimalizm. W tym odcinku podglądamy domy architektów, na pewno się czegoś od nich nauczymy.

 • Odcinek 7
  Odczarować Śląsk

  Co można robić w centrum Katowic na 20 hektarach po upadłej kopalni? Można nacieszyć oczy wielką architekturą, posłuchać muzyki w Sali koncertowej polskiego radia, pójść na bal na 500 par w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym, znajdującym się tuż obok legendarnego Spodka.

 • Odcinek 8
  Staccato Molto Vivace

  W Polsce po wielu latach oczekiwania mamy nareszcie sale koncertowe na najwyższym światowym poziomie. Warto się więc zastanowić nad tym, jaki jest związek architektury z muzyką, na czym polega specyfika projektowania budowli przeznaczonej do wykonywania i odbioru muzyki i co to znaczy dobra akustyka.

 • Odcinek 9
  Praca wre!

  W pracy spędzamy kawał życia, powinno nam być w niej wygodnie i miło. Na szczęście coraz częściej projektuje się także biura, fabryki, czy zakłady pracy, w których ma być komfortowo i pięknie. I nie zawsze muszą to być budynki wzniesione od podstaw. Zobaczmy, czy do takich budynków należy Agora w Warszawie i PZL Hydral we Wrocławiu.

Zobacz wszystkie

Odkryj Polskę

Odcinek 1
Teatr działań wojennych

Robić teatr jest zadaniem potwornie karkołomnym, zbudować – jeszcze trudniejszym. Opowiemy o perypetiach, kontekście, konkursach, ograniczeniach, wreszcie o samym teatrze.

Zobacz wszystkie

Strefa rozrywki